Deváťáci ze Zelené navštívili Osvětim

         Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oswiecim), koncentrační tábor na předměstí malého hornoslezského městečka, ležící v trojúhelníku mezi ústím řeky Soly do Visly na jihu Polska, byl 6. června 2023 cílem exkurze našich deváťáků.
          Připravovali se na ni prakticky od šesté třídy prostřednictvím výuky dějepisu a literatury, vlastní i společné četby, filmů, dokumentů, obrazových materiálů, výstav, přednášek…
          A nyní se potvrdilo, jak je taková příprava potřebná, neboť návštěva největšího nacistického vyhlazovacího tábora 2. světové války, místa největší masové vraždy v historii, kde v letech 1941-44 v plynových komorách prokazatelně zahynulo 1,1 milionu vězňů, přičemž mnohé odhady jsou mnohem vyšší, nespočet dalších lidí zde zemřelo na následky nemocí a vyhladovění, je pro každého člověka otřesným životním zážitkem a každý ho musí v sobě zpracovat sám.
          Při pohledu na hromady kufrů, vlasů, brýlí, bot, různých protéz, ale i plechovek od smrtícího Cyklonu B si mnozí kladou otázku: Jak tohle mohl člověk udělat člověku? Jak mohli jedni dopustit, aby se druzí pokusili vyhladit všechny „nežádoucí“ skupiny – Židy, Romy, válečné zajatce, politické vězně, psychicky nemocné, homosexuály, Svědky Jehovovy,…, Slovany?
          Nejhorší asi byla a je nevšímavost k okolí, lhostejnost, zahledění do vlastních starostí. Tenkrát i dnes. Proto je nutné události a fakta z nedávné minulosti připomínat a navštěvovat místa s nimi spojená, vzdát hold zavražděným a vyjádřit úctu všem přeživším, kteří svým postojem k prožitému utrpení svědčí o vděčnosti za dar života. Nestačí je obdivovat, jak se dokázali se svými traumaty vyrovnat, ale je třeba jim pozorně naslouchat a nedopustit, aby se na jejich utrpení zapomnělo nebo aby jím musely projít další generace.
 Jana Svobodová
ZŠ Boskovice, nám. 9. května

DSCN0914.JPG DSCN0917.JPG DSCN0919.JPG DSCN0922.JPG DSCN0923.JPG DSCN0928.JPG DSCN0929.JPG DSCN0930.JPG